20 września 2019 r. będzie miała miejsce druga odsłona (pierwsza odbyła w sierpniu) XX edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”.
Po raz pierwszy na „Herbertiadzie” pojawi się znana i ceniona aktorka Agnieszka Mandat (na zdj.), która jest również pedagogiem na PWST w Krakowie. Pani Agnieszka, wraz z Agatą Piotrowską – Mastalerz i Heleną Elert, zasiądzie w jury oceniające młodych wykonawców ze szkół ponadpodstawowych, w konkursie recytatorskim.
Wszystko rozpocznie się o godz. 10.00 w sali Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta przy ul. Solnej 1.gdzie w klimat rywalizacji wprowadzi młodzież monodram pt. „Tango z Herbertem” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego .
Konkurs recytatorski rozpocznie się o godzinie 11.00.
Natomiast część artystyczna „Herbertiady” odbędzie się o godzinie 17.00. Program rozpocznie prezentacja laureatów konkursu recytatorskiego poprzedzona ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Następnie publiczność zobaczy film dokumentalny o Kresach Zbigniewa Herberta. Zwieńczeniem będzie monodram pt. „Pokuć” w wykonaniu Szymona Majchrzaka, studenta III roku wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST, laureata wielu prestiżowych nagród. Reżyserem monodramu jest Ewa Czapik – Kowalewska ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie.
To przejmujący monodram, na motywach książki Aleksandra Jurewicza „Lida”, który porusza kwestie przesiedleń widziane oczyma dziecka. Alik mieszka z rodzicami i ukochanymi dziadkami w małej miejscowości w powiecie lidzkim na Kresach Wschodnich. Skromne, ale poukładane życie w wielokulturowej społeczności przerywa niezrozumiała dla niego decyzja rodziców. Wraz z jej podjęciem ginie bezpowrotnie sielankowy obraz dzieciństwa…. Przez naiwnie subiektywne wspomnienia bohatera stajemy się świadkami trudnego problemu przesiedleń mającego źródło w abstrakcyjnej dla bohaterów rzeczywistości politycznej powojennej Europy Środkowej. Repatriacja jako temat spektaklu bardzo głęboko przenika przez duszę młodego aktora. Emocje przeżywane przez bohatera Szymon Majchrzak oddaje w sposób niemal organiczny. Miejscami zabawny, z czasem jednak coraz bardziej gwałtownie manifestuje niezgodę na narzuconą mu rolę. W naturalny sposób wciąga widzów w opowieść o uczuciach związanych z domem i jego ciepłem, o przynależności do swojego miejsca na ziemi, o potrzebie bycia z najbliższymi i dojrzewaniu poprzez stratę, której doświadcza.
Ten program odnosi się również do osobistych doświadczeń Herberta, którego rodzina i on sam, doświadczyli podobnego dramatu, co znalazło odbicie w twórczości Poety.
Wstęp na Herbertiadę jest wolny, nie obowiązują wejściówki.
Przypomnijmy, że organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a partnerami: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Kołobrzeg, ZAiKS, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta, Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, Polferries Polska Żegluga Bałtycka S.A oraz Fundacja PZU.
Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
Patronat medialny sprawują: TVP, AUDYTORIUM 17, TVP 3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, tygodnik „Gość Niedzielny”, Radio Kołobrzeg, TKK Kołobrzeg oraz portal www.miastokolobrzeg.pl.