Mamy zaszczyt przedstawić Państwu program tegorocznej edycji „Herbertiady”. Podobnie jak w roku ubiegłym przygotowaliśmy dwie odsłony: sierpniową i wrześniową.
CZĘŚĆ PIERWSZA – SIERPIEŃ
Sobota, 22 SIERPNIA – g. 17.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta
W pierwszej odsłonie tegorocznej „Herbertiady” przygotowaliśmy artystyczne niespodzianki. Za taką bowiem uważamy zaprezentowanie unikalnego dokumentu filmowego „Powrót Pana Cogito”, na którym zobaczymy wypowiedzi Zbigniewa Herberta. – Zdjęcia zrobiono w dzień lub przeddzień premiery spektaklu „Powrót Pana Cogito”, który przygotował śp. Tadeusz Malak. Mamy więc rok 1981. Skądinąd wiadomo, że próby do tego spektaklu zaczęły się w latach 70., ale władza była niełaskawa go puścić w lud. Otóż pamiętam, że ów spektakl widziałem dość późną nocą, ze skąpym gronem widzów, wszystko było dość ciemne i żywo przypominało fragmenty przywołane w relacji filmowej, o której piszę. Z pewnością co najmniej znakomita większość wykonawców była tymi, którzy podjęli trud sceniczny w 1981 r. (piszę “większość” z przyrodzonej profesjonalnej ostrożności). Był to albo koniec mych bojów ze szkołą średnią lub początek studiów; raczej to drugie, gdyż p. Malaka poznałem w mieszkaniu Międzyrzeckich, gdzie Wuj przemieszkiwał po “belfrowaniu” za oceanem. Co więcej byłem świadkiem rozmowy o zgodzie na w/w spektakl, co zakończył dość długi wieczór ze śpiewaniem rycerskich piosenek. Właściwie to p. Tadeusz udzielał się wokalnie, bo Wuj i ja nawet na tle maszerującego wojska, po komendzie: Śpiew!, wyróżnialibyśmy się raczej zdecydowanie negatywnie, niech nam wybaczą Polihymnia i wysokie cienie mego Dziadka i Jego Ojca – mówi dr. hab Rafał Żebrowski, siostrzeniec Poety.
Na zakończenie tej części „Herbertiady” zapraszamy na koncert pt. „Struna światła”.
„Struna Światła to premierowy projekt oparty na wierszach Zbigniewa Herberta według wyboru Natalii Sikory i z muzyką Hadriana Tabęckiego, specjalnie przygotowany na XXI edycję „Herbertiady”. Poetyckie studium postrzegania świata i wszelkich jego barw zostało zanurzone w brzmienie ludzkiego głosu we wszelkich jego aspektach. Wspaniały zespół wokalny proMODERN (laureaci wielu nagród, m.in. Fryderyków w dziedzinie muzyki klasycznej) w składzie: Marta Czarkowska – sopran, Ewa Puchalska – mezzosopran, Ewelina Rzezińska – mezzosopran, Aleksander Rewiński – tenor, Krzysztof Chalimoniuk – baryton i Piotr Pieron – bas, przyjął wyzwanie i towarzyszy Natalii Sikorze (aktorce i piosenkarce, zwyciężczyni drugiej edycji programu TVP2 The Voice of Poland), w tej wędrówce poprzez poetyckie rzeczywistości i metafory.
Spotkanie z poezją Herberta poprowadzi dla Państwa Katarzyna Zawadzka, aktorka, dla której będzie to powrót na „Herbertiadę” – jako młoda licealistka jednej ze szkół kołobrzeskich, została laureatką naszego konkursu recytatorskiego.
CZĘŚĆ DRUGA – WRZESIEŃ
Wrześniowa odsłona „Herbertiady” to pole do popisu dla młodych licealistów. Zgodnie z tradycją, w czwartek, 17 WRZEŚNIA – odbędą się WARSZTATY RECYTATORSKIE (g. 11.00, Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Zbigniewa Herberta), które poprowadzi aktor Przemysław Tejkowski.
Dzień później, w piątek, 18 WRZEŚNIA o godz. 10.00, w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta (ul. Solna 1) rozpocznie się konkurs recytatorski.
Laureatów zmagań konkursowych z poezją Zbigniewa Herberta poznamy kilka godzin później, bo o godz. 17.00. Na dużej sali teatralnej odbędzie się ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja laureatów.
W części artystycznej kończącej XXI edycję „Herbertiady” zostanie wyświetlony dla młodych ludzi (i nie tylko) wspomniany już dokument filmowy pt. „Powrót Pana Cogito”.
Po nim widzowie zobaczą program artystyczny pt.:” „Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan”.
To literacko-muzyczne spotkanie poświęcone trwającej ponad cztery dekady relacji dwojga wielkich polskich poetów: Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, której obraz został ukazany w korespondencji bohaterów zebranej i opracowanej przez Ryszarda Krynickiego i wydanej w tomie pt. ”Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie”.
Relacje między nimi przybliżają nam aktorzy warszawskich scen Magdalena Warzecha i Aleksander Trąbczyński. Korespondencyjny dwugłos poetów dopełni muzyką wybitna harfistka Małgorzata Komorowska.