20 września 2019 roku – w ramach drugiej części jubileuszowej, XX edycji „Herbertiady” czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta , odbył się konkurs recytatorski dla młodzieży szkół średnich.

Do zmagań konkursowych przystąpiło 26 recytatorów, głównie (choć nie tylko) z Pomorza Zachodniego, a konkursowe prezentacje oceniło jury w składzie: Agata Piotrowska-Mastalerz z Akademii Teatralnej w Warszawie, Agnieszka Mandat z krakowskiej PWST oraz kołobrzeżanka Helena Elert – polonistka, działaczka Towarzystwa Kultury Teatralnej, od lat współpracująca z Herbertiadą. Młodzi uczestnicy konkursu wystąpili w trzech koncertach konkursowych, prezentując Herbertowską poezję i prozę. Widzowie mieli okazję zobaczyć na scenie wielką różnorodność tekstów, elementów recytatorskiego rzemiosła i umiejętności.

Jury przyznało następujące nagrody: Grand Prix dla Marii Świłpy (na zdj.) z Teatru Słowa PROSCENIUM w Szczecinie, której interpretacja wiersza „Przeczucia eschatologiczne Pana Cogito” połączyła znakomity sceniczny warsztat z prawdą uczuć; I nagrodę dla Macieja Czerklańskiego (Dom Kultury w Łapach) za „Bajkę ruską”, z której recytator wycisnął cały zawarty w niej humor i sarkazm; II nagrodę otrzymała młodziutka Inez Wilczewska (Studio Teatr Iwony Mirońskiej-Gargas w Szczecinie) za przejmującą prezentację wiersza „U wrót doliny”; nagroda III przypadła kołobrzeżance Dominice Jarzyńskiej, reprezentującej Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich, która przekonująco dała radę trudnemu wierszowi „O róży”. Ponadto przyznano cztery wyróżnienia: Jędrzejowi Rumakowi z Grupy Artystycznej Wypożyczalnia Skrzydeł w Czaplinku („Tren Fortynbrasa”), Jędrzejowi Kleszczowi z VI LO w Szczecinie („Chciałbym opisać”), Jutrzence Cirockiej z Zespołu Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie („Modlitwa Pana Cogito – podróżnika”) oraz Maciejowi Piątkowi z LO im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu („Toni albo formalista”).

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.