17 sierpnia 2024 r. o godzinie 17.00 rozpocznie się pierwsza część tegorocznej jubileuszowej XXV „Herbertiady”, czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Tym razem będzie to wyjątkowe spotkanie z twórczością Herberta, ponieważ odbędzie się w roku, w którym przypada 100.rocznica jego urodzin.

Przypomnijmy, że ten jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, urodził się
29 października 1924 r. we Lwowie w Polsce.

Z okazji tych rocznic będzie można obejrzeć premierowe wydarzenia artystyczne.

Pierwszym z nich będzie spektakl pt. „Książę i Luna…”.To historia Księcia, cynika
i piewcy teorii bezsensu istnienia, który mierzy się z wrażliwością swojego wiernego sługi, opowiedziana słowami Zbigniewa Herberta. Wystąpią: Przemysław Tejkowski i Adrianna Kieś.

Druga propozycja to koncert pt. „Podróże Pana Cogito” wyreżyserowany przez Hadriana Filip Tabęckiego. W muzyczną podróż po świecie herbertowskiej poezji zabiorą nas: Martyna Burchała, Mary Pawłowska, Urszula Rossowska, Marta Noemi Tabęcka, Mateusz Tomaszewski i Marek Zawadzki, oraz Mario Jeka (klarnety i duduk), Piotr Maślanka (instrumenty perkusyjne), Hadrian Filip Tabęcki (instrumenty klawiszowe).

Muzykę do wierszy Herberta napisali: Przemysław Gintrowski, Miłosz Waśko, Hadrian Filip Tabęcki.

Pomiędzy powyższymi propozycjami będzie miała miejsce rozmowa z Beatą Lechnio, siostrzenicą Zbigniewa Herberta, autorką książki pt. „Mój Wujek Zbyszek”, wydanej specjalnie na jubileusz 25-lecia „Herbertiady” z okazji 100.rocznicy urodzin Poety.

Książka jest osobistą opowieścią siostrzenicy Księcia Poetów o swoim Wujku Zbyszku.
Nie jest suchą biografią. Powstała na podstawie własnej pamięci autorki, wspomnień jej mamy Haliny Herbert – Żebrowskiej (siostry Zbigniewa Herberta) oraz wszelkich dostępnych materiałów o Herbercie.Przedstawia m.in. Wujka Zbyszka jako człowieka pełnego głodu podróży, miłości do rodzinnego Lwowa, który na zawsze pozostał w jego pamięci i sercu. Rzuca również trochę światła na wyznawane przez Herberta wartości.

Całość poprowadzi duet dziennikarski: Anna Popek i Paweł Sztompke.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.
Oficjalnym Partnerem jest Polska Fundacja Narodowa, a Partnerami są: Gmina Miasto Kołobrzeg, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Polska Żegluga Bałtycka S.A., Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury
i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

Patronat medialny sprawują: TVP 3 Szczecin, AUDYTORIUM 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, tygodnik „Do Rzeczy”, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus Koszalin, TKK Kołobrzeg, portal www.miastokolobrzeg.pl.

Wstęp wolny.