To fantastyczne, że jesteście tacy zawzięci” – takie słowa usłyszeli organizatorzy od wchodzących na koncert widzów… Zapytani, co mają na myśli, widzowie wyjaśnili, że ich zdaniem zawziętości i uporu trzeba, by w pandemicznych okolicznościach zrobić to: zorganizować 21. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta. A „Herbertiada” odbyła się, jak gdyby nigdy nic, choć oczywiście koronawirus wtrącał się do scenariusza, dopisując swoje maseczki, dystanse i termometry.

Pierwsza tegoroczna odsłona Przeglądu na dużej scenie Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbyła się w sobotę 22 sierpnia i składała się z dwóch Wydarzeń (każdemu z nich należy się ta wielka litera z przodu). Całość poprowadziła Katarzyna Zawadzka, świetna aktorka młodego pokolenia, która stanąwszy za mikrofonem wyznała, że ważnym krokiem na drodze do aktorstwa był dla niej udział w konkursie recytatorskim na jednej z pierwszych Herbertiad. Oto historia zatacza koło, a „Herbertiada” zaczyna mierzyć swe istnienie pokoleniami…

Na początek dyrektor artystyczna Przeglądu i jego pomysłodawczyni Katarzyna Pechman odczytała list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. : „Podczas „Herbertiady” co roku spotykają się młodzi ludzie chcący obcować bliżej z wybitną twórczością Zbigniewa Herberta, uczyć się do Niego i od siebie nawzajem. Pomagają oni tworzyć wyjątkową atmosferę wspólnoty estetycznej, w której tak chętnie uczestniczy kołobrzeska publiczność – mieszkańcy miasta oraz turyści. To właśnie wspólnota, świadomość łączących nas wartości, wspólnych źródeł i fundamentów kultury, jest ważnym elementem myśli Herberta, a jej szerzenie – ogromną zasługą „Herbertiady”. Nawet najmłodsi uczestnicy pierwszych edycji Przeglądu są już dziś dojrzałymi i świadomymi odbiorcami i twórcami kultury. Wierzę, że zgodnie z naukami i przykładem Pana Cogito mają oni w sobie odwagę do bronienia swoich ideałów, gotowość do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, wdzięczność za wszystko na kramie życia, umiejętność dostrzeżenia prawdziwej cnoty, która jest niezmienna.(…)” – napisał wicepremier Piotr Gliński, który skierował tradycyjne dobre słowo do publiczności, artystów i organizatorów, ze szczególnym uwzględnieniem uczestniczącej w przeglądzie młodzieży. A z offu usłyszeliśmy sterany życiem głos Księcia Poetów, recytującego „Potęgę smaku” – wiersz zdumiewająco aktualny, dedykowany z czcią i pokorą pani profesor Izydorze Dąmbskiej.

Pierwszym Wydarzeniem pierwszego dnia Przeglądu była premierowa projekcja krótkiego filmu, ofiarowanego organizatorom przez pragnącego zachować anonimowość darczyńcę. Film z 1981 roku, z czasu, gdy trwał „karnawał Solidarności” i na moment osłabła cenzura, dzięki czemu, wykorzystując moment uniesionego nad twórczością Herberta szlabanu, Teatr Stary w Krakowie mógł przygotować spektakl „Powrót Pana Cogito”, w reżyserii Tadeusza Malaka i w znakomitej aktorskiej obsadzie. Zobaczyliśmy fragmenty spektaklu, fragmenty wywiadu z Herbertem i kilka czytanych przez niego wierszy. Zobaczyliśmy też – wśród uczestników spotkania z Herbertem – zamyślonego i zasłuchanego Przemysława Gintrowskiego. To chyba jedyny dokument, na którym współobecni są Herbert i Gintrowski – którzy niedługo później podjęli piękną współpracę. Motyw tym cenniejszy dla kołobrzeskich widzów, że w nadmorskim grodzie miesiąc przed „Herbertiadą” odbywa się festiwal „Pamiątki”, poświęcony Przemysławowi Gintrowskiemu.

Publiczność zgromadzona w kołobrzeskim RCK nie zdążyła ostygnąć, gdy na scenę wkroczyli aktorzy drugiego Wydarzenia – premierowego spektaklu muzycznego „Struna światła” (tytuł zaczerpnięty z okładki debiutanckiego tomu Herberta z 1956 roku). Za fortepianem zasiadł autor muzyki – kompozytor i aranżer Hadrian Filip Tabęcki. Obok niego Mariusz „Mario” Jeka, wirtuoz klarnetu i wszelkiego powietrzem napędzanego drewna. Prawą stronę sceny zajął najniezwyklejszy „chórek”, jaki zdarzyło się mi słyszeć, zespół wokalny proMODERN, złożony z sześciorga mistrzów głosu: Marty Czarkowskiej – sopran, Ewy Puchalskiej i Eweliny Rzezińskiej – mezzosopran, Aleksandra Rewińskiego – tenor, Krzysztofa Chalimoniuka – baryton i Piotra Pierona – bas. Śpiewacy dobywali dźwięki nie tylko z własnych aparatów głosowych, ale też z piszczałek, butelek i liści. A pomiędzy zespołem wokalnym i parą instrumentalistów stanęła Natalia Sikora, aby rozpętać żywioły dźwięku, słowa, ognia i emocji. Chwilę wcześniej, na filmie, Zbigniew Herbert próbował opisać swą twórczość w kategoriach klasycznej prostoty i powściągliwości – a oto Natalia wraz z pozostałymi wykonawcami na scenie nadała Herbertowskiemu słowu moc lawiny, moc eksplozji. I wszystko się zgadzało! Bo Herbert – w tym samym wywiadzie – zdradził, że istotą jego pisania jest siła współczucia. To, co najgłębiej ludzkie, najprawdziwsze, odkrywane i wyrażane bez znieczulenia. Lecz nawet kiedy mocno boli, mamy jeszcze naszą ludzką przeciw złu broń: poczucie humoru, świetnie rozumiane zarówno przez Zbigniewa Herberta, jak przez Natalię Sikorę – na przykład w finałowym, bisowanym „Kamyku”, z którym malowniczo się zmagała (bo przecież „kamyki nie dadzą się oswoić”…).

– To był niezwykły koncert. Cieszę się, że spędzając urlop w Kołobrzegu mogłam uczestniczyć w takim cudownym wydarzeniu – powiedziała pani Joanna z Ełku, która razem z mężem po raz pierwszy uczestniczyła w kołobrzeskiej „Herbertiadzie”. Widzowie opuszczający salę widowiskową po koncercie nie szczędzili swoich pochwał:” genialny”, „rewelacyjny”, „odjazdowy”.

Zamykając koncertem „Struna światła” sierpniową odsłonę tegorocznej „Herbertiady”, Katarzyna Zawadzka przypomniała widzom, że organizatorem Przeglądu było Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna,

Partnerami zostali: Fundacja PZU, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, ZAiKS, Wydawnictwo Biały Kruk, a także Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta i Zespół Szkół Społecznych nr 1 STO im. Z. Herberta w Kołobrzegu.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc i prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

Miłośników twórczości Zbigniewa Herberta już dzisiaj zapraszamy na wrześniową, drugą część XXI „Herbertiady”, podczas której odbędzie się konkurs recytatorski dla młodzieży licealnej a także zaprezentowany zostanie program pt.: „Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan”. To literacko-muzyczny program poświęcony trwającej ponad cztery dekady relacji dwojga wielkich polskich poetów: Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, której obraz został ukazany w korespondencji bohaterów zebranej i opracowanej przez Ryszarda Krynickiego i wydanej w tomie pt. ”Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie”. Relacje między nimi przybliżą publiczność aktorzy warszawskich scen teatralnych: Magdalena Warzecha i Aleksander Trąbczyński. Korespondencyjny dwugłos poetów dopełni muzyką wybitna harfistka Małgorzata Komorowska. Już teraz serdecznie zapraszamy na godzinę 17.00 osiemnastego września do Sali widowiskowej RCK w Kołobrzegu.

Wojciech Czaplewski
Fot. Jerzy Błażyński, Katarzyna Matejek (Gość Niedzielny)